foto

článek

NAPSALI jsme do novin

Rien Veraart, Veraart Agri:

"Je nepochopitelné, že pěstitelé v Nizozemsku jsou tak podhodnoceni"

Tholen - Společnost Veraart Agri se sídlem v Oud-Vossemeer vyváží průmyslovou zeleninu již řadu let. Majitel Rien Veraart začal podnikat v roce 1995 a o rok později otevřel vlastní pobočku v Podivíně v České republice. Přesto se stále cítí spíše jako zemědělec než jako obchodník. "Ale znepokojuje mě, že jsou pěstitelé tak podhodnoceni," říká.

Rien Veraart

"Pěstitelé se již léta pohybují na konci řetězce. Maloobchodní prodejci bez mrknutí oka uplatňují 180denní platební podmínky a pěstitelé se dostávají do úzkých. To mi dělá velké starosti. Mnoho starších pěstitelů čelí převzetí, ale v mnoha případech si mladší generace nemohou dovolit převzít zemědělskou farmu," říká Rien.

"Veškeré bilanční výpočty v zemědělství na orné půdě nezahrnují náklady na půdu a pracovní sílu. To je neuvěřitelné, že? Znám spoustu farmářů, kteří bez problémů musí tvrdě pracovat 80 hodin týdně. Podle mého názoru by měli být odpovídajícím způsobem odškodněni. Například v Kanadě pracují se základní cenou "náklady plus". Něco takového by mělo být možné i v Nizozemsku."

"Zemědělec se samozřejmě musí vypořádat i s určitým podnikatelským rizikem. Ale smlouvy sjednané v Nizozemsku v případě brambor a cibule, mezi nimiž není pro zemědělce téměř žádné rozpětí. Když vidím, jak velkou marži si obchod často ponechává, pak by měl mít zemědělec na horní hranici také o něco více. Z mého pohledu by se tomu mělo věnovat mnohem více pozornosti," uzavírá Rien.

Z originálu: zde>>